Rakousko - Veltlín a Vlašský ryzlink
Celkem cca 49000 tisíc ha vinic, roční produkce cca 2,45 mil. hl
Pěstitelské oblasti Rakouska
Niederösterreich
Carnuntum, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau, Wagram, Weinviertel
Burgenland
Eisenberg / Südburgenland, Leithaberg / Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland, Neusiedlersee
Steiermark
Vulkanland Steiermark (Süd-Oststeiermark), Südsteiermark, Weststeiermark
Wien
Vídeň a její „Smíšená sadba“ – jde o společnou výsadbu, sběr a zpracování různých druhů vín.
Na výrobu Qualitätswein je v Rakousku schváleno 22 bílých a 13 červených odrůd vinné révy
Bílá vína
Bouvier, Chardonnay, Frühroter Veltliner, Furmint, Muskateller, Traminer, Goldburger, Grauburgunder, Sylvaner, Grüner Veltliner, Jubiläumsrebe, Muskat Ottonel, Neuburger, Riesling, Müller-Thurgau, Rotgipfler, Roter Veltliner, Sauvignon Blanc, Scheurebe, Weißburgunder, Welschriesling, Zierfandler
Červená vína
Blauburger, Blauburgunder, Blauer Portugieser, Blauer Wildbacher, Zweigelt, Blaufränkisch, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Ráthay, Roesler, St. Laurent, Syrah
Kde se co pěstuje:
Rakouský klasifikační systém
Tafelwein – stolní víno – název použitelný pro území celého Rakouska
Landwein – zemské víno – (vína s chráněným geografickým původem) - nově definované oblasti pro zemská vína: Weinland, Steireland, Bergland
Qualitätswein (vína s chráněným označením původu)
Takto označené víno musí pocházet z výše vyjmenovaných 35 odrůd vína a z jedné z 25 oblastí původu (včetně 9 DAC oblastí)
Reserve – toto označení je možné použít pouze pro Qualitätswein, s minimálním obsahem alkoholu 13%
Systém apelační – DAC (Districtus Austriae Controllatus), tedy obdobně jako ve Francii AOC a v Itálii DOC. DAC má v Rakousku 9 regionů:
Weinviertel DAC, Kamptal DAC, Kremstal DAC, Traisental DAC, Wiener Gemischter Satz DAC, Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC, Eisenberg DAC
Systém predikátní - (Prädikatswein), tj. přívlastkový (tedy stejně jako u nás založený na cukernatosti)
Kabinett - Spätlesse – Auslese – Beerenauslese – Eiswein – Ausbruch - Trockenbeerenauslese
Ve Wachau se setkáme s rozlišením:
Steinfeder – název pochází od názvu trávy Steinfeder gras. Jde o nejlehčí vína s obsahem alkoholu max. 11,5%
Federspiel – vína s cukernatostí moštu od 17 ° a obsahem alkoholu od 11,5 do 12,5%. Název Federspiel pochází ze sokolnictví (Feder = pírko), kdy pírko sloužilo k nalákání sokola k návratu.
Smaragd – nejlepší a nejkvalitnější vína z Wachau. Obsah alkoholu od 12,5%. Název pochází od smaragdových ještěrek, které se tak rády vyhřívají na terasách wachauských vinic.
Více informací na: www.oesterreichwein.at
Rakouský burčák - to je Sturm
Nejoblíbenější předzvěstí vína v Rakousku je Sturm. Živý přírodní nápoj se vyrábí koncem léta z raně dozrávajících odrůd vinné révy, lehce jiskří a chutná nádherně sladce a kysele. Kvalita je spolehlivě červeno-bílo-červená, jelikož Sturm lze vyrobit pouze z rakouských hroznů.
Sturm je prekurzorem vína, ve kterém kvasinky v hroznovém moštu stále pracují a přeměňují cukr na alkohol a CO2. Během fermentačního procesu neustále vzniká oxid uhličitý, který rozhýbává buňky kvasinek. To dává obsahu sklenice typicky zakalený vzhled. To také znamená, že Sturm má velmi proměnlivý chuťový charakter. Jeden den je sladký a lehký, druhý je sušší a silnější. Spolu s lehkým brněním na jazyku to dělá ze Sturmu obzvlášť vzrušující čas. Všechny varianty Sturmu mají svůdnou, přirozenou (a pouze přirozenou) sladkost.