Toscana (Toskánsko)
Podzim na toskánské vinici
Oblast tvoří z jedné pětiny hory a ze dvou třetin kopce. Vysoko položené vinice (100 – 500 m) se o půdu dělí s lesy a olivovými háji. Pobřeží a okolí nabízejí velké otevřené prostory v rovinatém kraji a jemně se vlnící kopce, vhodné pro intenzivnější vinohradnictví. Základním půdním typem je písčito – křídový slín, dále pak různé půdy ze směsi jílu, kamení a minerálů. Nejcennější půda obsahuje vločkovitý stlačený jíl (galestro) a/nebo okrově zabarvenou křídovitou horninu (albarese).
Lucca (DOC)
Pisa (DOC)
Bolgheri (DOC)
Maremma (DOC)
Carmignano (DOCG)
Chianti Classico (DOCG)
Chianti (DOC)
Vernaccia di San Gimignano (DOCG)
Brunello di Montalcino (DOCG)
Vino Nobile di Montepulciano (DOCG)
Výrobci, kteří se rozhodnou ze systému DOC vystoupit, používají alternativní označení IGT.
Toskánsko se dělí na dvě geografické oblasti: na tyrhénskou pobřežní oblast, která se táhne od provincie Livorno přes Grossetto až k hranicím regionu s Laziem a toskánskou pahorkatinu v provinciích Florencie a Siena.
Toskánské pobřeží je nejrychleji se rozvíjející vinařskou oblastí Itálie. Je to oblast červeného vína. V tradičních vinařstvích nalezneme Sangiovese, největší zájem se však soustřeďuje na Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Nejlepší vodítko ke kvalitě zde poskytují jména usedlostí, spíše než nové a málo známé DOC.
Toskánská pahorkatina byla středobodem renesance vína v Itálii v osmdesátých létech a dodnes zůstává prestižním pěstitelským okrskem s klasickými DOCG na bázi Sangiovese (Brunello di Montalcino, Carmignano, Chianti a Vino Nobile di Montepulciano).