Pár rad pro začínající milovníky vína
Máte vždy pravdu a ... nebuďte sysel!
Bez ohledu na to, jak zkušenými znalci vína jste - máte vždy pravdu. Ne snad v tom smyslu, kdy při ochutnávce suverénně prohlásíte, že podávané mladé víno je uzrálé Bordeaux - tady by bylo fér říci, že jste se netrefili.
Pokud ale řeknete, že dáváte přednost svěžímu a lehkému moravskému vínu - máte pravdu. Jsou to totiž Vaše chuťové buňky. Každý z nás má jiné preference a jinak vnímá chuťovou mapu. Tento "chuťový svět" s věkem a nabytými zkušenostmi probíhá vývojem a výrazně se mění. Proto Vám nemůže nikdo říci, co by Vám mělo chutnat. Jen si vzpomeňte, když jste jako dítě ochutnali zelenou olivu, jak se Vám zkřivila tvář - a dnes je to pro Vás lahůdka. Kromě Vašeho "chuťového světa" se mění i Váš vkus. Když po letech ochutnáte víno, které Vám kdysi tolik chutnalo, tak dnes jen nejspíš zakroutíte hlavou.
Mnoho lidí si vybuduje skutečně impozantní sklep na víno, který vyzásobí tisíci lahvemi vína. Ale pozor! Víno máme přece ve sklepě proto, abychom ho vypili a ne abychom se s jednotlivými láhvemi vína laskali. Stanovte si základní vyzásobení sklepa a potom dokupujte vína tolik, kolik vypijete. Nebuďte sysli! Nemá smysl mít ve sklepě vína, která nikdy nevypijete. Buďte velkorysí! Pokud jste kdysi koupili en primeur víno za 500,- Kč a nyní má hodnotu 3.000,- Kč, nesyslete ho, ale vypijte. Dali jste za něj totiž jen těch 500,- Kč... A pamatujte, že i ta nejlepší vína mají svojí životnost. Co je horší, než zjistit, že máte ve sklepě pár bedýnek grand cru, které by bylo dobré vypít už před pár lety... Takže ještě jednou: nebuďte sysel!
Trhací (šroubovací) uzávěr
Cca 10% z celosvětové produkce vína (uzavřeného korkem) je znehodnoceno vadami, za které „může“ korkový uzávěr (špunt). Vinaři se tento problém snaží odstranit jinými variantami uzávěrů: špunty z umělého korku, či umělé hmoty, skleněnými uzávěry a v neposlední řadě trhacími (šroubovacími) uzávěry.
Výhody trhacího (šroubovacího) uzávěru:
- Můžete se spolehnout na to, že víno dostanete v prvotřídním stavu - svěží a aromatické - a tím i záruku, že si ho náležitě vychutnáte.
- Neexistují rozdíly mezi lahvemi – každá láhev vína bude stejně kvalitní (či nekvalitní) jako ta, kterou jste si vychutnali kdykoliv předtím.
- Zabrání vadám vína, které vznikají vinou korku a mdlým příchutím, které mohou vznikat při používání jiných způsobů uzavírání lahví.
- Bezpečné skladování – zabrání se předčasné nežádoucí oxidaci vína a započetí rychlého procesu stárnutí, které způsobuje změnu zabarvení a ztrátu ovocné vůně, které může nastat při použití jiných uzávěrů. Lahve také mohou být bez problémů skladovány ve sklepě nastojato.
Nevýhody:
- Především psychologický důvod. Otevírání vína je přeci jen jakýsi obřad a obzvláště u dražšího vína si ho těžko spojíme s křupnutím uzávěru.
- Nemožnost mikroventilace vína při dlouhodobém uskladnění – archivaci. I když je mikrooxidace jen jednou z částí procesu zrání vína (souboru chemických procesů) a zastánci těchto uzávěrů tvrdí, že pro dodatečnou oxidaci vína je v horní části láhve dostatek kyslíku, protistrana o tom dosti výrazně pochybuje.
Závěr:
Na trhacím uzávěru vína jako takovém nic špatného není. Vinaři v Austrálii a na Novém Zélandu mu dávají čím dál větší přednost před uzávěrem (špuntem) korkovým. Uvidíte-li tedy dražší víno s trhacím uzávěrem, nebojte se ho. Chcete-li však zůstat při klasickém ceremoniálu při otvírání vína - tak zůstaňte. Jen pamatujte: chcete-li k romantické večeři doma při svíčce koupit jednu kvalitní láhev bílého, není nic horšího, než když ji pak doma otevřete a víno páchne po korku a všude je již zavřeno....
Přívlastky
Kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, výběr z cibéb, slámové víno, ledové víno - které víno je lepší? Je třeba si uvědomit, že především vyšší přívlastky při stejném obsahu alkoholu budou sladší a sladší (lze samozřejmě při výrobě víno více prokvasit, potom stoupá obsah alkoholu a klesá obsah cukru). Rozmyslete si tedy, k jakému účelu víno pořizujete - jsou totiž vhodné a méně vhodné kombinace a příležitosti (na posezení u vína s přáteli bude určitě vhodnější lehčí víno, než pár lahví ledového vína na osobu).
Tuzemská nebo zahraniční vína?
Tuzemští vinaři za poslední léta ušli obrovský kus cesty a v současné době se dá říci, že naše nejlepší vína jsou co do kvality plně souměřitelná s víny zahraničními, s vyjímkou "Velkých" červených vín, ať už z Francie, Itálie, nebo Nového světa. Cenové srovnání při obdobné kvalitě (obzvláště u červených vín) je již o něco horší. Při rozhodování, jestli tuzemské, či zahraniční víno pamatujte, že v každé vinařské zemi světa "umí" udělat jak skvělá, tak horší vína - a je jen na Vás abyste je objevili a vychutnali!
Jak hodnotit víno
Je mnoho pohledů, jak hodnotit víno. Než se z nás stanou znalci na slovo vzatí, spokojme se s tím, že vůně by měla být harmonická, příjemná, bez cizích tónů a stejně tak chuť. Čím více se budete vínu věnovat, tím více barev, vůní a chutí dokážete rozeznat. Dělme tedy vína prozatím na dobrá (měli bychom to umět odůvodnit) a ta budeme pít a ta ostatní.
Teplota
Dodržujte teplotu! Čím lehčí vína, tím chladnější by se měla podávat (zapomeňte na doporučení, že červené se podává v pokojové teplotě - typicky 24 °C. Rada vznikla v době, kdy pokojová teplota byla 16 - 17 °C).
Gastronomie
Existují sice základní gastronomická pravidla, jaké víno se snoubí s kterým pokrmem - ale! Nenechte si nic diktovat - vaším pánem nechť je vaše chuť!
Sklenice
Pijete-li dobré víno, nebojte se ho nalít do větší sklenice (350 ml, ale klidně i 750 ml). Jen tak totiž vyniknou všechny jeho vlastnosti. Do sklenice nalijte cca 100 ml, uchopte za nožku, zakružte s ní a přivoňte.. a nasávejte širokou paletu vůní a tónů.
Rada
Jste-li ve vinotéce a nejste rozhodnuti, jaké víno koupit, zeptejte se obsluhy. Pravidelně navštěvuje ochutnávky a umí poradit. Stačí, když řeknete: "Rád bych si dal k večeři těžší červené víno do 350,- Kč" a hned vám bude nabídnuto několik alternativ. A když hodně spěcháte, tak se spolehněte na visačky Vivino, které umisťujeme na láhve, které mají 4 a více hvězd v této aplikaci.
Cena
Od levných vín nečekejte zázraky, ale již od cca 150,- Kč se najdou lahodná vína!
Dekantace (provzdušnění)
Dekantace má dvojí účel - slouží k oddělení vinných usazenin přelitím původní lahve vína do karafy a zároveň dojde k provzdušnění vína (rovněž můžeme otevřít láhev nějakou dobu před uvažovanou konzumací). V poslední době se objevují přístroje na provzdušnění vína, které fungují obdobně jako perlátor na vodovodní baterii (při protékání přisávají vzduch a zároveň filtrují usazeniny). A proč? Je totiž neuvěřitelné, jak může provzdušnění změnit vůni i chuť vína k lepšímu!
Deníček
Zaveďte si deníček, kam si budete psát svoje zkušenosti s vínem - za 14 dní totiž dávno zapomenete, jaké víno jste pili a co vám tolik chutnalo!
Uskladnění / Archivace
Uskladnění – pro odloženou spotřebu
Jde o krátkodobé uskladnění v běžných domácích podmínkách. Narozdíl od lihovin, které v láhvi již nevyzrávají, víno v průběhu času mění své vlastnosti – a to buď k lepšímu, anebo k horšímu. Vínu nejvíce vadí: přímé sluneční světlo, dlouhodobě velmi vysoké teploty (nad 30°C), velmi nízké teploty (pod 3°C) a střídání teplot. Z tohoto pohledu tedy stačí, pokud si přinesete domů láhev vína, postavit jí do spíže (nebo do lednice) a nemusíte se bát, že se cokoliv stane (a nemusíte spěchat s konzumací).
Vinotéka – lednice
Pokud se stalo víno již nedílnou součástí vašeho života, je lepší variantou uskladnění vína speciální lednice na víno - vinotéka, která kromě vhodných podmínek pro uskladnění nabízí hlavně správnou teplotu pro konzumaci. Podle čeho vybírat? Pokud patříte k běžným konzumentům vína (tj. dáte si s manželkou k večeři sedmičku vína), měli byste mít v lednici vždy několik kousků od každého druhu (lehké bílé, barikové bílé, růžové, lehké červené, barikové červené, různé odrůdy, sušší, sladší, portské, aperitiv, digestiv, sekt atd.). Tyto potřeby by měla vykrýt lednice s kapacitou cca 30 - 60 lahví. Ideálně třízonová, s nastavitelnými jednotlivými zónami. Pozor, aby se vešly všechny druhy lahví! A pokud se vám doma potuluje neustále žíznivý pubescent, je dobrý i zámek.
Archivace – pro optimalizaci souboru senzorických vlastností vína
Mnoho lidí podléhá klamu, že každé víno, které se uloží, se po několika letech stane božským nektarem. Není tomu tak. Především bílá vína ve své absolutní většině jsou k archivaci nevhodná. Při delší archivaci je nutné vína průběžně ochutnávat, aby se zjistilo, zda se ještě vyvíjejí, jsou na vrcholu nebo za vrcholem. Z toho vyplývá, že archivovat jednu lahev není dobré... A co tedy archivovat? Pro 99,9 % lidí platí doporučení – nearchivujte. A pokud máte neodolatelné puzení, tak červená vína s velmi vysokou tříslovinou. A berte to jako hru – zkoušejte, jak se postupně mění to původně nepitelné víno, které Vám zkřivilo ústa vysokým obsahem taninu v průběhu měsíců či let…
Optimální podmínky pro archivaci vína vytvoříme v samostatném sklepním prostoru, vyhrazeném pouze pro víno, ve tmě, za teploty 10 – 12 °C a za vlhkosti 60 – 80%. Vína by měla být uložena tak, aby korkový uzávěr byl v kontaktu s vínem a nedocházelo tak k jeho vysychání. Tyto podmínky platí pro dlouholetou archivaci.