Bourgogne
Burgundsko zabírá plochu v délce zhruba 175 km, od Chablis na severu až po Beaujolais na jihu. S vyjímkou Chablis, které je od zbytku regionu izolované, jsou vinice v podstatě souvislé a dělí se do šesti AOC, z nichž každá má jiný charakter. Klima je umírněné kontinentální s chladnými a suchými zimami a s teplými léty. Mírná září pomáhají dosáhnout plné zralosti hroznů. Převládá vápencová půda, občas jíl, žula a písek. Nejprestižnější pozemky leží v Côte de Nuits a Côte de Beaune, které společně tvoří Côte d´Or, neboli slavný burgundský „Zlatý svah“ mezi městy Dijon a Chagny.
Burgundsko tradičně soupeří s Bordeaux o titul nejprestižnější vinařské oblasti světa. Jestliže v přímořské Bordeaux kralují Cabernet Sauvignon a Merlot, tak v kopcovitém severnějším Burgundsku vládne odrůda Pinot Noir, která je schopna poskytnout nepřekonatelná komplexní sametová vína.
Nejslavnější bílá burgundská vína pocházejí ze Chablis a Côte de Beaune, nejslavnější červená vína produkuje Côte de Nuits.
Klasifikace:
Bourgogne AOC
Villages AOC
Premier Cru
Grand Cru
Chablis – zde se produkuje pouze bílé víno („Chablis“, 100% Chardonnay), které by mělo být poddajné, suché, přesto však šťavnaté a plné. Za svůj charakter vděčí jednak severnějšímu podnebí, které podporuje vyšší aciditu, jednak křídovo-vápenaté půdě, na níž nejlepší réva roste. Vína se zpracovávají buď v nových, nebo použitých dubových sudech, nebo v nerezových tancích, popř. mixu všech možností. Stejně jako zbytek Burgundska, i Chablis je rozděleno do hierarchie vinic:
Petit Chablis – základní víno, které se pěstuje na půdě, která často postrádá vápencový základ. Pochází z čistého Chardonnay a tak může nabídnout dobré vlastnosti, přestože skutečné kvality dosáhne jen málokdy.
Chablis – generické Chablis se vyrábí na 3.000 ha, je to tedy nejdůležitější burgundská apelace co do kvantity.
Premier Cru Chablis (40) – většinou vykazuje silnější minerální komplexnost a potřebuje dva až tři roky v lahvi na to, aby projevilo svou aromatickou šíři.
Grand Cru Chablis (7) – jsou to nejvýraznější, nejplnější a nejkomplexnější vína v regionu u nichž se vyplatí skladování – ideálně až 10 let. Réva se pěstuje jen na 106 ha, takže vína jsou relativně vzácná a to ovlivňuje i výši cen.
Côte de Nuits – nikde jinde na světě nedosahuje Pinot noir takové úžasné komplexnosti a elegance. Jeho delikátní aroma červených plodů se snoubí s pevnou strukturou, která dobře vyrobeným vzorkům umožňuje zrát celá desetiletí. Burgunďané tvrdí, že velikost jejich vína spočívá v půdě, nikoliv v révě a že Pinot noir je pouhým nástrojem, skrze nějž bohatá minerální vápencová půda Côte de Nuits vyjadřuje svou jedinečnost. Region se rozděluje na nespočet AOC, mezi něž patří i následující klíčové apelace:
Marsannay, Fixin, Gevrey-Chambertin, Morey St-Denis, Chambolle-Musigny, Vougeot, Vosne-Romanée a Nuits-St-Georges.
V Côte de Nuits nalezneme 22 z 23 červených burgundských Grand Cru.
Côte de Beaune – jestliže Côte de Nuits je požehnaným územím pro Pinot noir, tak v Côte de Beaune to samé platí pro Chardonnay. Ačkoliv i zde nalezneme známá červená vína jako Pommard nebo Corton, tento region staví svojí slávu především na vínech bílých. Nejdůležitější apelace v regionu:
Chorey-lès-Beaune, Ladoix, Pernand-Vergelesses, Aloxe-Corton, Beaune, Savigny-lès-Beaune, Pommard, Volnay, Auxey-Duresses, St-Romain, St-Aubin, Meursault, Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet, Santenay a Maranges.
Côte Chalonnaise – v krajině zasazené mezi mírně zvlněnými kopci se vinohradnictví dělí o úrodnou půdu s dalšími formami zemědělství. Zdejší vinice nejsou kontinuální a shlukují se kolem pěti velkých vesnic. Pěstují se zde modré i bílé odrůdy jejichž úroveň v poslední době stoupla a tak dnes Côte Chalonnaise nabízí dobrou kvalitu za dobrou cenu.
Kromě apelace Côte Chalonnaise zde ještě najdeme Bouzeron, Rully, Mercurey, Givry, Montagny.
Mâconnais – síla tohoto okrsku spočívá v ovocitých bílých vínech vyráběných z Chardonnay. Červená vína obvykle pocházejí z Gamay a jsou vždy nižší kvality. Nejlepší bílá vína z Pouilly-Fuissé i ze sousedních vesnic se mohou rovnat těm nejlepším z Chablis nebo Côte de Beaune, i když jsou stylově velmi odlišná. Vína jsou široká, mají poměrně vysoký obsah alkoholu a jejich textura je korpulentní. Hlavní apelace:
Viré-Clessé, Pouilly-Fuissé, St-Véran
Beaujolais – tento jižní okrsek Burgundska je oblastí s malými vesničkami a svahy osázenými téměř výlučně odrůdou Gamay. Zdejší víno je nekonečně lahodné, svěží, živé a řízně ovocité. Základní apelací je AOC Beaujolais, dále Beaujolais Villages a deset cru s nárokem na vlastní apelaci, která leží v severní části regionu, na žulové půdě:
Juliénas, St-Amour, Chénas, Moulin-à-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Régnié, Brouilly a Côte de Brouilly.