RUM (Ron, Rhum)
Cukrová třtina, jako surovina pro výrobu rumu, pochází původně z Indonésie. Čínští obchodníci jí rozšířili do Indie a Asie, odkud ji Arabové přinesli do severní Afriky a na blízký východ. Odtud to byl do Evropy už jen kousek a díky Kolumbovi se v roce 1493 dostala až do karibiku.
Rum se vyrábí destilací buď z vylisované šťávy z cukrové třtiny, nebo z melasy (v podstatě odpad po zpracování cukrové třtiny při výrobě cukru). Značný vliv na výslednou chuť rumu má i složení půdy, kde se cukrová třtina pěstuje. Výsledkem jsou rozmanité a rozdílné chuti rumů. Svou roli hraje použitá voda k finálnímu ředění rumu a samozřejmě sudy určené ke zrání.
Asi proto, že je výroba rumu celosvětovým fenoménem, neexistují jednotná pravidla pro označování rumu. Jednotný dokonce není ani minimální obsah alkoholu. Nejčastěji se setkáme s následujícím dělením rumů:
Bílé rumy (White, Blanco)
Jsou čiré rumy, někdy s minimem přísad. Bílé rumy jen výjimečně zrají v dubových sudech. Pokud bílý rum zraje v dubovém sudu je následně profiltrován a zbaven získané zlatavé barvy.
Zlaté rumy (Gold, Oro)
Zlaté rumy zrají v dubových sudech, ale na rozdíl od bílých rumů se nefiltrují. Díky tomu získávají svou zlatavou barvu. Jejich chuť tvoří výhradně aroma zvoleného dubového sudu a vybraná cukrová třtina či melasa.
Tmavé rumy (Dark rums)
Svou barvu získávají delším zráním v dubovém sudu, anebo zráním + viz. Spiced rums.
Spiced rums
Rumy, které svou chuť z větší části získávají přidáváním aditiv během výroby.
Zrající rumy (Aged, Añejo)
Aged rumy zrají v dubových sudech po období mnoha (i desítek) let. Aged rum není od momentu, kdy byl uložen do sudu, míchán s žádným jiným rumem a výsledný produkt tedy obsahuje tekutinu stejného stáří. Označení stáří na láhvi tedy znamená, že celý obsah je udaného stáří.
Solera
Jde o jakýsi poddruh Aged rumu. Solera je specifický způsob míchání rumů, kdy se polovina rumu po několika letech zrání smíchá s mladším rumem. Toto se opakuje každý rok až do momentu lahvování. Věk na etiketě takto stařeného rumu odpovídá nejstarší složce použité v blandu, kterého tam však může být jen 5% (12, 15, 18, 21, 23, 25 let).
Zemědělské rumy (Agricole rums)
Agricola, nebo-li zemědělský rum, se vyrábí rychlou destilací (1 - 8 dní) a výsledkem je čirá lihovina odpovídající vodce, jen je zde zdrojovou surovinou cukrová třtina. Z pohledu stařených rumů se jedná v podstatě o meziprodukt. Jedná se většinou o bílé rumy ze šťávy cukrové třtiny, původem z francouzských zámořských území.
Ochucené rumy (Flavored Rums)
Vlastně to nejsou ani rumy, protože nejnižší obsah u rumu by měl být 38%. Ale jejich základní surovinou je rum a dále zvolená příchuť, typicky třeba kokos, mango, banán, pomeranč, káva atd. Výsledný obsah alkoholu se pohybuje od 20 do 38%.
Rumy s vyšším obsahem alkoholu (Overproof rums)
Výstupem destilace je rum s obsahem alkoholu přes 90%, který se následně ředí vodou na požadovaný obsah alkoholu (převážně 38 - 40%). U overproof rumů se buď neředí vůbec a ponechá se obsah alkoholu získaný po destilaci, nebo se ředí méně.